Cimbály na vandru

 Cílem této stránky není až zas tak moc technicky rozebírat principy a technické problémy radiostanic, tedy vysílaček. Jde spíš o pár postřehů uživatele-vandrovníka. Pro technické informace si vážený návštěvníku zajdi například na odborný server www.cbradio.cz, kde je spousta informací.

  Mé první setkání s vysílačkou (tehdy jen v mých představách) na vandru se datuje do doby roku 1985, tehdy jsme s kamarádem Milanem vandrovali po Sázavce a místy jsme se rozdělili, tak na pár hodin či den (když jsme se nemohli domluvit, která cesta je ta lepší) a šli každý jinou cestou. Podle mapy jsme si domluvili sraz a když jsme se potom hledali, chyběly nám radiostanice. Vždycky jsme se našli i bez nich, ale s nimi by to bylo jednodušší. O mnoho let později jsme si tuhle vzpomínku vynahrazovali povídáním třeba cestou kolem přehrady nebo mezi Blanskem a střechou hlavní stanice brněnského Cable Plusu. To už bylo v době známého rozmachu používání těchto stanic, kdy kromě normálních a rozumných lidí, používajících veřejné pásmo k hovoru, došlo k přeplnění pásma hajlisty, krkači, prdiči a podobnými blbci, kteří používání natolik ztěžovali, že postupně došlo k praktickému zániku tohoto typu komunikace na pásmu CB. Smrtelnou ránu zasadil nástup levných mobilních telefonů a paradoxně rozvoj domácí elektroniky, hlavně počítačů, které svým rušením spolehlivě odradí poslední nadšence. Přesto pár lidí zůstalo a například na vandru je stanice nepostradatelným pomocníkem (a přiznejme si, že i příjemnou hračkou pro velké i malé kluky).

  V současné době jsou k použití na vandru vhodná obě povolená pásma (CB 27 MHz i novější PMR 446 MHz). Stanice CB lze koupit nové nebo použité levně na různých burzách. V případě nákupu starší stanice na inzerát je vhodné se vyvarovat různě upravovaných stanic, nesplňujících podmínky všeobecné licence (Generálního povolení), případně rozvrtaných původním majitelem, rádoby všeumělem. Připomínám, že stanice od nějakého rýpala, který pootočil všemi nastavovacími prvky uvnitř, je většinou zralá k odbornému seřízení a v domácích podmínkách bez potřebné techniky je toto seřízení a nastavení nerealizovatelné, taková stanice je k ničemu. Pracuje-li stanice na první pohled spolehlivě a je navíc zaplombovaná od výrobce, nemělo by být riziko nákupu vadného kusu příliš vysoké. Já osobně použil na vandru ruční stanice Alan 98D, později Elix SY101NEW a Alan 42D80. Se všemi jsem byl vcelku spokojen. Stanice Alan mají možnost vysílání i amplitudovou modulací (AM), bohužel toto vysílání je od začátku roku 2000 v naší zemi zakázáno. Takže AM nepoužívejte. V minulosti jsem AM používal hlavně v údolí Země Úsměvů. Zde je mých pár zkušeností:

  Radiostanice CB, řečené "cimbály": Záměrně zde vynechávám možnost použití mobilních stanic, na pěším vandru jsem se s mobilní stanicí ještě nesetkal:) a tak uvedu jen ruční stanice. Použít lze ruční stanici s pendrekovou anténou. Nečekejte však žádné zázraky, pendreková anténa má velmi malou účinnost a v lese se dovoláte tak na pár stovek metrů, v otevřené krajině pár kilometrů. Ve městě v dnešní době sotva před dům (Dříve před lety ovšem mnohem dál...). Při použití velké např. půlvlnné základnové antény alespoň u jedné stanice, např. na chatě, nebo při vysílání z rozhledny nebo z kopce lze za příznivých podmínek a malého rušení dosáhnout spojení v desítkách kilometrů. Potkal jsem na svých cestách pár vandrovníků, co měli sadu příručních antén. Povoleno 80 kanálů, frekvenční modulace, výkon 4W, všesměrové antény.

  Výhody: Velmi propracované a kvalitní stanice, s komfortním ovládáním, možností citlivé regulace šumové brány (Squelch) teoretická možnost použití nouzového kanálu č. 9 (pozor, jen opravdu v nouzi!), s dobrou anténou velký dosah. Na pásmu dnes již relativní klid.

  Nevýhody: Cena stanic a příslušenstí, napájení velkým počtem baterií s poměrně vysokou spotřebou, nízká odolnost proti rušení, ve městech více rušení než užitečného signálu. Zapomeňte na kombinaci "stanice s pendrekovou anténou na okně, počítač u okna". Velká hmotnost a velikost stanic. Mé doporučení zní: Na spojení chata-okolí nebo kopec-kopec značka ideál. Na puťák po lesích již dnes nedoporučuji. Zcela nevhodné pro spojení auto-auto, tedy není -li použita vozidlová anténa. S pendrečkem se z auta dovoláte tak pár stovek metrů.

  Rád bych připomněl dodržování jednoduchých pravidel. Je to nutné ve vlastním zájmu všech majitelů radiostanic. Jen zachováním jakési základní provozní kázně lze toto volné občanské pásmo používat: Než začnete s novou stanicí poprvé vysílat, poslouchejte doma několik dnů provoz na pásmu. Nastudujte návod k obsluze. Zvolte si přezdívku. Nepoužívejte kanál č.9 pro jiná, než nouzová volání. Zde upozorňuji, že žádost o další přísun jídla z místní hospody není voláním v nouzi! Kanál č.9 je na mnoha místech monitorován policií nebo nějakou dobrou duší. Jistě jste si všimli dopravní značky s nápisem "CB RADIO CH9". Kanál č.1 (a 80 se selektivní volbou) je určen pouze ke svolávání. Takže hodinový hovor o ničem zde není nejvhodnější aktivitou. Kanály 18 a 23 jsou přednostně používány pro provoz opakovačů. Kanály 24-25 jsou určeny přednostně pro datová spojení (paket radio). Před zahájením spojení se ujistěte o tom, že zvolený kanál není zrovna používán. Nejlépe otevřením šumové brány (squelch). Pokud již na kanále někdo hovoří a vy se chcete přidat do hovoru, můžete tak učinit slovem Brejk (break) v pauze mezi relacemi právě vysílajících stanic. Z vlastní zkušenosti vím, že to vůbec není lehké, někdy na výzvu break vysílající stanice nereagují. Nikdy nezapomeňte že váš hovor může kdokoli slyšet. Takže žádné intimnosti a žádná čísla kreditek. Více pravidel o provozu najdete na www.cbradio.cz nebo v knize "Nebojte se CB".

  Jdi na WWW.CBRADIO.CZ

Na stránku o stanicích PMR.

Zpět na hl. stranu. Unites