Pomeranče na vandru

 Cílem této stránky není až zas tak moc technicky rozebírat principy a technické problémy radiostanic, tedy vysílaček. Jde spíš o pár postřehů uživatele-vandrovníka. Pro technické informace si vážený návštěvníku zajdi například na odborný server www.cbradio.cz, kde je spousta informací.

  Ještě donedávna jsme s mými kamarády vozili na vandry vysílačky - občanské radiostanice CB. Poslední dva roky už jezdíme jen se staničkami PMR, pracujícími v "pomerančovém" pásmu 446 MHz. Rozhodně tímto nechci říct, že bych zanevřel na staré dobré cimbály, ale myslím si, že dnes je PMR pro vandr stejně dobré, nebo i výhodnější. Stanice PMR mají v terénu trochu jiné vlastnosti. Vyžadují přímý "dostřel" na protistranu, to znamená, že za kopcem, či skálou poměrně rychle ztratí signál. Někdy stačí udělat jeden krok, nebo pohyb ruky a spojení je ztraceno. Stručně řečeno pro dobré spojení je nutná přímá viditelnost. Naproti tomu je výhodou mnohem kvalitnější signál i v místech, kde by s cimbálem a pendrekovou anténou byl pouze stěží srozumitelný. Například v lese, mezi stromy. Zdůvodnění je nasnadě. PMR stanice pracují na jiném kmitočtu, tedy s jinou vlnovou délkou a tak je jejich anténka mnohem lépe přizpůsobena vlnové délce. Radiový signál o této vlnové délce projde mnohem snáze zalesněnou krajinou, kvalitní spojení je i mezi dvěma auty. Dokonce ve městě je mnohem méně rušen, než v pásmu CB. V dnešní době lze pořídit PMR staničky už od několika stokorun v hypermarketu až po značkové stanice v řádu tisícikorun. Při této nízké ceně však hrozí nebezpečí, že si stanici koupí mnohem větší množství lidí, než kdyby si ji pořídili jen nadšenci. Proto zde apeluji na všechny majitele stanic, aby se na tomto novém a nyní hodně využívaném pásmu chovali slušně, zbytečně nerušili jeden druhého, jinak stanice PMR skončí podobným způsobem jako CB. Žádný z osmi PMR kanálů není pouze pro někoho a pokud je zrovna někým jiným používán, je rozumnější přejít na jiný, než se plést do hovotu někomu jinému. Pozor na selektivní volbu CTCSS, použití této selektivy neumožňuje provozovat na jednom kanále zároveň více stanic (tím myslím cizích), jak někdy uvádějí prodejci! Při použití této selektivní volby pouze neslyšíte stanice s jiným CTCSS, ale kanál může být obsazen. Proto je vhodné před zahájením spojení testnout otevřením squelche (tlačítkem Monitor), zda na zvoleném kanálu již někdo nehovoří. Pokud ano, je dobré jít jinam. Moje zkušenost s pomerančovými staničkami na vandru je výborná. Z kopce se lze při relativně malém vysílacím výkonu (0,5W) dovolat do vzdálenosti desítek kilometrů a příjemná je i menší spotřeba baterií. Nevýhodou jsou většinou sice levné (za pakatel) nevybavené stanice a navíc pracující na mikrotužkové články, které nejsou tolik rozšířené. Navíc jsem se setkal na tomto pásmu i s výhružkami, ať vypadnu, že si tu věc koupili oni a je to jejich kanál. Úsměvné. Na "pomeranč" jsem si tedy už zvykl a na vandru je stanice nepostradatelným pomocníkem (a přiznejme si, že i příjemnou hračkou pro velké i malé kluky).

 

  Výhody: Levné spojení na vzdálenost několika kilometrů. Na rozdíl od CB menší spotřeba baterií, na přímou viditelnost z ručky větší dosah. Malá drobná stanice. Spousta příslušenství. V lese žádné rušení. Průraznost (i přes hustý les). Stanice jsou levné a lze je koupit na kdejakém rohu.

  Nevýhody: Přílišná jednoduchost a nevybavenost většiny stanic. Nemožnost nastavení citlivosti šumové brány squelch (až na pár výjimek). Nutnost přímé viditelnosti. Stanice jsou levné a lze je koupit na kdejakém rohu.

  Rád bych připomněl dodržování jednoduchých pravidel. Je to nutné ve vlastním zájmu všech majitelů radiostanic. Jen zachováním jakési základní provozní kázně lze toto volné pomerančové pásmo používat: Než začnete s novou stanicí poprvé vysílat, poslouchejte doma několik dnů provoz na pásmu. Nastudujte návod k obsluze. Zvolte si přezdívku. Kanál č.1 je určen pouze ke svolávání. Takže hodinový hovor o ničem zde není nejvhodnější aktivitou. Před zahájením spojení se ujistěte o tom, že zvolený kanál není zrovna používán. Nejlépe otevřením šumové brány (squelch, na stanici tlačítko MONI, monitor). Pokud již na kanále někdo hovoří a vy se chcete přidat do hovoru, můžete tak učinit slovem Brejk (break) v pauze mezi relacemi právě vysílajících stanic. Z vlastní zkušenosti vím, že to vůbec není lehké, někdy na výzvu break vysílající stanice nereagují. Nikdy nezapomeňte že váš hovor může kdokoli slyšet. Takže žádné intimnosti a žádná čísla kreditek. Více pravidel o provozu najdete na www.cbradio.cz nebo v knize "Nebojte se CB". Kniha platí totiž i pro PMR!

  Jdi na WWW.CBRADIO.CZ

Na stránku o stanicích CB

Zpět na hl. stranu Unites